Hosting / SunucuWindows

Windows Server 2016 Güvenlik Duvarında Ping Nasıl Etkinleştirilir

Windows Server 2016’da varsayılan olarak Windows Güvenlik Duvarı tüm gelen ICMP trafiğini bırakacak şekilde yapılandırılmıştır. Bu, ağda sorun gidermeyi zorlaştırabilen, ping’den ortak olan yankı isteklerini içerir.

Burada Windows Güvenlik Duvarı üzerinden ping’e nasıl izin verileceğini ele alacağız.

Yaygın bir yanıt genellikle tüm Windows Güvenlik Duvarı’nı devre dışı bırakmaktır, ancak Windows Güvenlik Duvarı temel düzeyde sistem koruması sağlamada iyi bir iş çıkardığından bu önerilmez. Yalnızca ping’in başarılı olması için gereken belirli kurallara izin vereceğiz.

 

Windows Güvenlik Duvarı üzerinden ping yapmaya izin ver

  1. Öncelikle Windows Güvenlik Duvarı’nı açmamız gerekiyor, bu birkaç yolla yapılabilir. En sevdiğim yöntem, başlatmak için Windows tuşuna basmak ve ardından güvenlik duvarı yazmaya başlamaktır. Aşağıda gösterildiği gibi Gelişmiş Güvenlik Özellikli Windows Güvenlik Duvarı gösterilmelidir, bunu tıklayın.

  1. Alternatif olarak, aynı arayüzü açmak için ‘güvenlik duvarı’ yazıp PowerShell’de enter tuşuna basabilirsiniz.
  2. Açılan Gelişmiş Güvenlik Özellikli Windows Güvenlik Duvarı penceresinden, soldaki menüden Gelen Kuralları’nı seçin.

3. Gelen Kuralları altında listelenen kurallardan, “Dosya ve yazıcı Paylaşımı (Yankı İsteği – ICMPv4-In)” öğesini seçin ve kuralı etkinleştirin.

Bunun yalnızca IPv4 isteklerine izin vereceğini unutmayın, IPv6’ya ihtiyacınız varsa, “Dosya ve Yazıcı Paylaşımı (Yankı İsteği – ICMPv6-In)” kuralını etkinleştirmek isteyeceksiniz.

Etkinleştirildikten sonra sunucu artık ping isteklerine yanıt vermelidir. Kuralı etkinleştirmeden önce masaüstümden Windows Server 2016 sanal makineme 192.168.0.5’te ping yapmaya başladım. İlk isteğin zaman aşımına uğradığını görebilirsiniz. Daha sonra ping çalışırken kuralı etkinleştirdim ve aşağıdaki istekler başarılı oldu ve bunun beklendiği gibi çalıştığını doğruladım.

 

Varsayılan olarak Windows Güvenlik Duvarı, ICMP yankı isteklerini önler, bu, sunucunun ping’e yanıt vermemesiyle sonuçlanır. Bu güvenlik duvarı kuralını etkinleştirerek, ağ sorunlarını gidermede bize yardımcı olabilecek ping’i etkinleştirdik.

Related Articles

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close