Hosting / Sunucu

.htaccess üzerinden ip engelleme nasıl yapılır

Belirli IP adreslerini Nasıl Engelleriz? Nasıl İzin Veririz?

Web sitesine girmesini istemediğiniz bir İP adresi olabilir. Bu İP adresini .htaccess dosyası üzerinden küçük bir yönlendirme yaparak engellemek mümkündür. İnternet 7/24 açık bir alan olduğu için sürekli olarak bir tehdit ve her an saldırı ve sorun ortaya çıkabilir. Bu yüzden bazı İP adreslerini engellemek isteyebilirsiniz. Engellemek istediğinizde bu İP adreslerinin siteye girişini tamamen engellemiş olursunuz ve kötü niyetli kişilerden web sitenizi korumuş olursunuz.

İp yöneticisini kullanarak İP engelleme mevcuttur. Bunu yapmak için hosting paneliniz üzerinden İP yöneticisi alanına giriniz. Bu alanda bir İP adresini engelle adlı kutucuk üzerinden Reddedilecek İP adı kutusuna engellemek istediğiniz İP adresiniz yazınız. Bu İP engellemenin normal hosting üzerinden olan çeşididir.
.htaccess dosyası içine ekleyecek olduğunuz küçük bir kod yardımı ile İP engellemesi yapabilirsiniz. Bunun için .htaccess dosyasını açın ve içine şunu ekleyin;

Order deny, Allow
Deny from 127.0.0.1

Tırnak içinde yazanı kopyalayın ve 127.0.0.1 alanını kendi reddetmek istediğiniz İP adresini yazın. Böylece artık ilgili İP adresini engellemiş olursunuz. İP engelleme işlemini yaparken .htaccess dosyası içinde diğer verilere dikkat edin bu yüzden .htaccess dosyasının yedeğini mutlaka alın. Sizler de güvenlik konusunda riskli olduğunu düşündüğünüz durumlarda bu şekilde İP engellemesi yaparak sistemi güvenli bir hale getirebilirsiniz.

Related Articles

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close