Hosting / Sunucu

Fiziksel Sunucu Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Gerçekten bir fiziksel sunucuya ihtiyacınız var mı? Yada hangi konfigürasyona ihtiyacınız var netleştiremiyor musunuz?

Merhabalar, bugün sizlerle neden fiziksel sunucu kullanmalıyım, yada ne zaman fiziksel sunucuya geçmeliyim veya fiziksel sunucu da olmasını istediğim özelliklere nasıl karar verebilirim gibi temel ama çok göz ardı edilen yada yanlış anlaşılan bir konuya değineceğiz.

Öncelikle Fiziksel Sunucu Nedir bir göz atalım

Dedicated serverlar, direkt bir Türkçe çeviri ile “adanmış sunucu” olarak adlandırılabilir. Ancak en uygun ve doğru tabir ile “paylaşımsız” sunuculardır diyebiliriz. Dedicated serverlarda, diğer sunucu türlerinden farklı olarak yazılımsal ve donanımsal bütün kaynaklar, paylaşımsız olarak tek bir kişiye ya da şirkete tahsis edilir. Bu anlamıyla, dedicated server sahibi olduğunuzda bu sunucunun ram, disk, işlemci, bant genişliği gibi kaynaklarının tamamı sadece sizin kullanımınıza sunulmuş olacaktır.

1- Ne Zaman Fiziksel Sunucu Kullanmalıyım

Web siteniz, dedicated sunucuların aksine paylaşımlı sunucu üzerinde barındırıldığında sitenize gelen trafik arttıkça, size ayrılan kaynaklar üzerindeki yük de artış göstermeye başlayacaktır. Bunun sonucunda yüksek trafik ve kaynak gereksinimi olan web siteniz, bulunduğunuz paylaşımlı sunucuyu zorlamaya başlayacak ve hem siteniz hem de sunucunuzu paylaşan diğer siteler, sunucunun kapasitesi zorlandığından yavaşlayacak, hatta çalışamaz duruma gelebilecektir. Benzer olarak web siteniz trafik almasa dahi bu şekilde yüksek trafik alan komşularınızdan dolayı sizin siteniz de performans sorunları yaşayabilecektir. Paylaşımlı sunucular çok daha ekonomik olmasına rağmen bu tür riskler taşımaktadır. Bu noktada dedicated serverlar, paylaşımlı sunuculara oranla projenizin yüksek kaynak ihtiyaçlarına daha uygun, performans kaybı yaşamayacağınız altyapıya sahip olmanızı sağlayacaktır.

2- İhtiyacım Olan Sunucu Özelliklerini Nasıl Belirleyebilirim

Bu konuda yorumlar bölümünden teknik detayları belirtmeniz durumunda sizlere daha sağlıklı net bilgi verebiliriz ancak netleştirebilmek adına aşağıda örnek bir senaryo üzerinden devam edeceğiz.

Öncelikle projenizin şuan ki hali ve kısa vadede ulaşabileceğiniz hedefi belirlemek.
Örneğin, sunucucozumleri.com da bir hosting paketim var ve şuan için anlık 10 kişi girdiğinde sitemiz açılamaz duruma geliyor. Hemen kontrol etmemiz gereken nokta ise daha önce sizlerle “Hosting Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler” başlıklı makalemizde ki işlemleri uyguluyoruz.

İşlemler sonucunda, sunucucozumleri.com dan almış olduğumuz hosting paketimizin CPU limitine takıldığını varsayıyoruz. Örneğimizi hosting üzerinden ilerletiyoruz ancak sanal sunucu kullanıyorsanız linux için HTOP çıktısı sizlere yardımcı olacaktır. Çıktı sonuçlarına göre ihtiyacınızı daha net kararlaştırabileceksiniz.

Örnek bir htop çıktısı aşağıdaki gibi olacaktır.

 

Related Articles

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close