Hosting / SunucuWordpress

Hosting Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Siteniz yavaş mı açılıyor? Hosting alırken kararsız mı kalıyorsunuz?

Merhabalar,

Bugün sizlerle uzun zamandır tartışma konusu olan ve halen kararsız kalan kişiler için nasıl bir hosting tercih edilmesi gerekiyor değineceğiz.

Örnek Senaryomuz;

Anlık 100 tekil ziyaretçi alan WordPress sitesi sahibiyiz. Mevcut hostingimiz yeterli değil yada teknik destekten memnun değiliz veya farklı nedenlerden dolayı yeni bir wordpress hosting almamız gerekti.

Öncelikle, mevcut kullandığımız hosting cpanel ise cpanele giriş yapıyoruz ve kaynaklarımızı takip ediyoruz.

Buradan sitemizin son metriklerde ne kadar kaynak kullandığını ve hangi kaynakların yetersiz geldiğine bakıyoruz.

İlgili ekran resminden görebileceğimiz üzere;

CPU kısmında faults değerlerimiz var bu da demek oluyor ki, mevcut kullandığımız hosting firmasının bizim için tanımlamış olduğu CPU limiti kullandığımız yazılıma göre düşük kalmaktadır ve bu nedenle web sitemize girmek isteyen ziyaretçiler giremeyecek veya sitemiz oldukça geç açılacaktır.

Memory Kısmında ise, web sitemiz bize tanımlanan limit olan 1GB ram kullanımına gün içerisinde 1 kere ulaşmıştır. Bunu görmemiz aslında bizim 1GB ram değil en az 2GB ram kullanmamız gerektiğini işaret etmektedir.

Yukarıda ki ekran görüntüsü bizlere aslında daha önce de belirtmiş olduğumuz gibi CPU yükseltmemizi ve CPU yetmediğini belirtmektedir.

Yukarıda ki ekran görüntüsü aracılığıyla hangi saat dilimleri arasında sitemiz hangi limitlerde hata vermiş görebiliriz.

12-10 00:00 12-10 01:00 saatleri arasında bize tanımlanan %50 CPU limitini 15 (Faults) ile aştığımızı görebiliriz.
12-10 01:00 12-10 02:00 saatleri arasında bize tanımlanan %50 CPU limitini 26 (Faults) ile aştığımızı görebiliriz.

Önemli Not : Buradaki değerler 2XE5-2690V3 işlemci kullanan hosting sunucusundan alıntıdır. Hosting sunucusu üzerinde ki optimizasyon durumuna, kullanılan disk tipine – hızına ve MySQL optimizasyonuna göre değişiklik gösterebilir.

Makalemize yoğun ilgi gelmesi durumunda a hosting ile b hosting firmasından alınan hostingleri nasıl kıyaslayabiliriz hosting almadan nasıl deneyimleyebiliriz derinlemesine bilgi sunulacaktır.

Related Articles

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close